Coraz częściej Klienci pytają nas o różnice, między zabiegami w miękkiej komorze hiperbarycznej a twardej? Która, będzie dla nich najlepsza. Którą komorę, zatem wybrać? Czego się spodziewać? Odpowiedzi, na te pytania, znajdziecie w poniższym artykule.

Łagodna tlenoterapia, to nic innego jak zabieg w komorze hiperbarycznej do 1,5 ATA (atmosfery absolutnej). Taki zabieg odbywa się pod nadzorem, wykwalifikowanego personelu, bez udziału lekarza. Zabiegi tlenoterapii, można realizować w komorach miękkich i twardych.


Komory hiperbaryczne miękkie zwane też workiem Gamowa, który przypominają swoim wyglądem, wykonane są z tworzywa sztucznego, które przy podniesionym ciśnieniu usztywnia się opinając metalowy szkielet konstrukcyjny. Komory takie posiadają okienka o średnicy około 20-30 cm, co ogranicza pole widzenia pacjenta i dostęp światła, do wnętrza urządzenia. Osoby, mające dyskomfort związany z małymi, zamkniętymi i ciemnymi pomieszczeniami, powinny, mieć to na uwadze. Komora miękka zapina się systemem zamków błyskawicznych a maksymalne ciśnienie jakie można w niej osiągać to 1,3 ATA. Warto zwrócić uwagę, że konstrukcja komory miękkiej, może sprawiać problemy w jej korzystaniu,  osobom o ograniczonej motoryce.

Komory hiperbaryczne twarde wykonane są z metalu, swoim kształtem przypominają tubę o średnicy – 75 do 90 cm średnicy. Im większa średnica, tym większy komfort zabiegu. Większe komory dają możliwość zmiany pozycji podczas zabiegu.  Urządzenia tego typu, są przeszklone na powierzchni 20-30%, dzięki czemu, Pacjent widzi co dzieje się na zewnątrz i ma dostęp do światła. Komora twarda, w przeciwieństwie do komór miękkich, pozwala na regulowanie temperatury panującej wewnątrz urządzenia. Komory te pozwalają na osiąganie 1,5 ATA i więcej, przy czym należy zaznaczyć, że w warunkach nie klinicznych maksymalne ciśnienie to 1,5 ATA. Komora twarda posiada uchwyt i podest pozwalający pacjentowi podtrzymać się, w czasie wchodzenia i wychodzenia z maszyny.

Efekty terapeutyczne komory hiperbarycznej twardej i miękkiej Zgodnie z prawem Henry’ego wraz ze wzrostem ciśnienia zwiększa się rozpuszczalność gazów w cieczach, czyli im wyższe ciśnienie tym więcej tlenu dostaje się do Twojego organizmu. Badania naukowe dowodzą lepszych efektów terapeutycznych w przypadku zabiegów prowadzonych w ciśnieniu wyższym niż 1,3 ATA. Komory twarde mają zakres terapeutyczny 1- 1,5 ATA, natomiast miękkie 1-1,3 ATA.